گوسفند سالم

چنانچه شما قصد خرید گوسفند را دارید، یکی از نکات حائز اهمیت در این مورد، خرید گوسفند سالم می‌باشد. اگر قصد خرید گوسفند زنده برای پرواربندی دارید و یا حتی جهت کشتار، آن را خریداری مینمایید، سالم بودن دام‌ بسیار نکته مهمی است که باید بدان توجه فرمایید.
در این مقاله قصد داریم نکات مهم در خصوص سلامت گوسفند زنده را به اطلاع شما برسانیم. با رعایت و در نظر گرفتن این نکات ساده میتوانید از سلامت دام مورد نیاز خود اطمینان حاصل فرمایید.
برای اطمینان از سلامت گوسفند زنده میتوان از دو طریق آگاه شد. اول توجه به ظاهر حیوان، که با در نظر گرفتن نکاتی که به اطلاعتان میرسانیم به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. دوم، مشخصات فیزیولوژیکی گوسفند بوده که نیازمند متخصص در این زمینه (مانند دامپزشک و…) است.

نشانه های ظاهری سلام بودن گوسفند زنده:

نکته بسیار مهم در خرید گوسفند زنده سالم، خرید آن از مراکز معتبر و با سابقه در این زمینه می‌باشد. پس از آنکه مرکز خرید گوسفند زنده را انتخاب کردید با توجه به نشانه های ظاهری گوسفند می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید این راه سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای تشخیص سلامت دام است از جمله :

میزان تحرک در گوسفند زنده:

تحرک و سطح هوشیاری بالا، جدا نیافتادن از گله و چرا در مراتع بلند و طبیعی یکی از نشانه های دام سالم می‌باشد. حیوان بایستی به اتفاقات پیرامون خود از جمله صدا و یا تحرک سایر موجودات هوشیار بوده و عکس‌العمل نشان دهد. گوسفند منزوی که از گله عقب میافتد از سلامت کاملی برخوردار نیست.

اشتها در گوسفند:
گوسفند سالم ولع زیادی برا خوردن غذا دارد. البته دلایلی از جمله وجود زخم در دهان دام که باعث ایجاد درد در او شود میتواند علت نخوردن غذا توسط دام باشد.

پشم و موی دام:
پشم گوسفند و مو در بزها باید به شکل طبیعی خود باشد. یعنی پشم های گوسفند مجمعد و یک دست در سراسر بدن (به جز قلم‌ها و صورت که می‌تواند جز خصوصیات نژادی حیوان باشد)، قرار گرفته باشد. پوست حیوان باید سالم و عاری از هر گونه زخم باشد.
برای اطمینان از سلامت کبد دام، کافی است پشم آن را بکشید. اگر پشم به راحتی جدا شود نشان از بیماری در گوسفند میدهد.

شکل ظاهری چشم:
قرنیه چشم گوسفند سالم شفاف و روشن است، بایستی مخاط درونی چشم به رنگ سرخ و پررنگ باشد. مخاط چشم کم‌رنگ و یا صورتی، نشان از کم خونی دام می‌دهد. هم چنین نباید چشم ها گود رفته و یا بیرون زده باشد. از چشم ها نباید ترشحی جاری باشد.

شکل ظاهری گوش:
حرکت گوش‌های دام، یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید. گوسفند سالم گوش خود را به علل گوناگون مانند نشستن حشرات بر روی گوش ها ، به مراتب تکان می‌دهد.

شکل ظاهری بینی:
بینی باید تمیز و بدون ترشح جاری باشد. آبریزش بینی در گوسفند، نشان از بیماری ریوی حیوان می‌دهد.

ادرار و مدفوع:
ادرار در گوسفند سالم شفاف و زرد رنگ بدون ترشح بوده و بدون درد دفع می‌شود.
مدفوع باید قوام طبیعی داشته باشد، نه خیلی سخت و نه خیلی شل باشد.

نشخوار :
نشخوار یکی از نکات مهمی است که باید در گوسفند سالم مشاهده کنید، نشخوار کردن در دام نشان از سال بودن وضعیت معده و گوارش حیوان می‌دهد.