چه بیماری هایی گوسفندان را تهدید می نماید ؟

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بیماری های شایع در میان گوسفندان بپردازیم. بره ها بدون قرار گرفتن در معرض آنتی ژن های بیماری متولد می شوند و از این رو در برابر بیماری ها و یا مرگ ناگهانی بسیار آسیب پذیرتر از گوسفندان بالغ هستند. موضوع بسیار مهمی که وجود دارد این است که بره ها آنتی بادی های مادری (آغوز) را از طریق اولین شیر تهیه شده توسط میش در 24 الی 48 ساعت اول پس از تولد مصرف کنند. این آنتی بادی های مادری بره را در برابر بیماری های اخیری که میش در معرض آن قرار گرفته، محافظت می کند.

محافظت از آنتی بادی مادر بره می تواند از طریق واکسیناسیون میش، بره را در برابر بیماری های کلوستریدیال ، آرتریت اریسیسپلا و CLA تقویت کند. بسته به نوع بیماری و میزان فشار بیماری ، مدت زمان حفاظت محدود است. تحریک سیستم ایمنی بدن بره ها از طریق واکسیناسیون، برای محافظت از آن ها در برابر بیماری های شایع، از نظر اقتصادی بسیار مهم است.

علائم اولیه  بیماری ها، بی قراری و کرنش گاه بی گاه برای ادرار کردن است. اما ممکن است سطح بالای فسفر موجود در جیره علت اصلی باشد. پیشگیری شامل استفاده از سطح مناسب فسفر در جیره بندی و همچنین اطمینان از جیره بندی نسبت کلسیم به فسفر 2: 1 است. اضافه کردن کلرید آمونیوم به جیره یا آب، به طوری که بره ها 1/4 اونس در روز مصرف می کنند کنترل خوبی را ارائه می دهد.

کرم های معده :

کرم های معده ، رایج ترین انگل های گوسفند هستند که باعث بی ثباتی و کاهش وزن حیوان می شوند. غشاهای مخاطی چشم ، بینی و دهان کمرنگ می شوند. علائم بیرونی عموماا ایجاد نمی شود ، اما بیماری به آهستگی پیشروی می کند.

بیماری اسکورز:

تغذیه ناصحیح میش باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات از اسهال عفونی گرفته تا بیماری های معمول می شود. بهداشت دقیق بستر ها و نظافت منظم آن ها، به همراه استراحت و یک محیط آرام در هر نوع درمان مهم است.

انتروتوكسمی یا بیماری پرخوری:

بیماری پرخوری در بره هایی وجود دارد كه مقادیر زیادی دانه را تغذیه می كنند. علائم آن راه رفتن های غیر طبیعی و تشنج در حال حرکت است. در مورد برنامه های واکسیناسیون توصیه شده با دامپزشک خود مشورت کنید.

کتوز یا بیماری در حین حاملگی:

کتوز یک بیماری شایع میش در اواخر بارداری است. علائم آن چشم های شیشه ای، راه رفتن کند و به دنبال آن سفتی و فلج جزئی است. تغذیه خوراک متعادل، به مقدار مناسب، خصوصاً در قسمت دوم بارداری به طور کلی بر این شرایط غلبه می کند.

بیماری عضله سفید یا بیماری بره سفت:

بیماری عضله سفید با سفتی عضلانی در بره های چند روزه تا چند هفته مشخص می شود. این بیماری با کمبود ویتامین E و سلنیوم همراه است و از طریق تزریقات مناسب قابل کنترل است.

غده پنیری CHEESY GLAND))

این یک بیماری مزمن است که با تشکیل آبسه در غدد لنفاوی مشخص می شود. آلودگی توسط حیوان حامل وارد گله می شود. چیدن پشم ها عامل اصلی خطر است زیرا امکان ابتلا را بالا می برد. استفاده از واکسن 3 در 1 یا 6 در 1 باعث می شود گوسفندان کمتری به بیماری مبتلا شوند.

در این بیماری باکتری های بسیار مسری از طریق بازدم تنفسی یا انتقال مایعات پاره شده پخش می شوند. این بیماری (CLA) یک بیماری پنهان است که بر اندام های داخلی اصلی بدن و گره های لنفاوی داخلی و خارجی در گوسفندان تأثیر می گذارد. باکتری ها سمی را آزاد می کنند که به غده / اندام لنفاوی آسیب می رساند و باعث تشکیل آبسه می شود. با گذشت زمان ، آبسه پر از چرک مجدداً آبسه خاص Caseous یا “غده پنیر” را تشکیل می دهد.

گواتر (کمبود ید)

این بیماری به عنوان تورم غده تیروئید در نتیجه کمبود ید در رژیم غذایی میش ارائه می شود. پیشگیری به اقدامات احتیاطی مدیریتی مانند جلوگیری از چرای دام حامله در مناطق در معرض خطر بستگی دارد. دوز مناسب ید در تغذیه گوسفند در ماه های چهارم و پنجم بارداری گزینه ای برای درمان است زیرا می تواند از بروز گواتر در بره جلوگیری کند.

انتروتوكسمی

انتروتوكسمی، به عنوان پرخوری یا بیماری کلیوی پالپ نیز شناخته می شود، این بیماری ناشی از نوعی باکتری است که به طور معمول در خاک و به عنوان بخشی از میکرو فلور طبیعی در دستگاه گوارش گوسفند و بز سالم یافت می شوند. در شرایط خاص، این باکتری ها می توانند به سرعت در روده حیوانات تولید مثل کنند و مقادیر زیادی سموم تولید کنند. حیوانات جوان بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. در اثر این بیماری، میزان مرگ و میر ناگهانی و زیاد ممکن است گاه به گاه در بره ها رخ دهد. اگرچه حیوانات بالغ نیز مستعد ابتلا به انتروتوكسمی هستند، اما به دلیل قرار گرفتن مكرر در معرض دزهای كم این سموم ، در بدن آن ها ایمنی ایجاد می شود.

تب مالت در گوسفند

تب مالت گوسفند عمدتاً بر قوچ ها تأثیر می گذارد و باعث ایجاد ضایعات در اندام های تولید مثل آن ها می شود. این بیماری یکی از بیماری های بسیار مهم مشترک میام انسان و حیوان است. بروسلوز یا تب مالت نوعی بیماری است که می تواند بر همه نژادهای گوسفند تأثیر بگذارد. این بیماری بر اثر یک نوع عفونت در گوسفند به وجود می آید که توسط یک باکتری Brucella  ایجاد می شود.

بیماری آنتراکس

آنتراکس نوعی بیماری باکتریایی حیوانات است که بیشتر در گاو ، گوسفند و بز مشاهده می شود. آنتراكس معمولاً توسط خوراك و آب آلوده به گوسفندان منتقل مي شود. علائم اصلی آنتراکس در حیوانات چرنده مرگ ناگهانی بوده و اغلب با ترشحات خونین همراه است، انسان ها ممکن است در هنگام دست زدن به لاشه های آلوده مبتلا به زخم های باز شوند، اما اگر باکتری ها را بخورند یا استنشاق کنند، ممکن است باعث سقط جنین نیز شود.