نکات مهم در خرید دام زنده

در این مقاله قصد داریم در خصوص نکات مهمی که در خرید گوسفند زنده باید به آن توجه کنید صحبت کنیم. گوسفند زنده به علل گوناگون مانند : پرواربندی، سرمایه گذاری و روی آوردن به شغل دامداری، مصرف روزانه، جهت پیشکش (حجاج و…)، عقیمه، عروسی، قربانی، نذری و … خریداری می‌شود.

بنابراین شما به هر نیتی که قصد خرید گوسفند زنده را دارید، نیاز است نکات مهم در این باب را در نظر بگیرد تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

سلامت دام

از مهمترین نکاتی که باید در خرید گوسفند زنده در نظر بگیرید سلامت دام میباشد. گوشت یکی از مهمترین خوراک مصرفی انسان به شمار میرود. سرشار از پروتئین ها و مواد معدنی بوده که در خوراک های گیاهی یافت نمیشود. حال این خوراک با ارزش، تنها به شرطی برای انسان مفید است که از سلامت کامل برخوردار باشد. بعضی از امراض حیوان مانند تب مالت‌ و … امکان انتقال به انسان را دارند، بنابراین اگر گوسفند ذبح شده دچار این چنین مریضی هایی باشد مصرف گوشت آن برای انسان بسیار مضر بوده و سلامت او را به خطر می‌اندازد.

از طرفی حتی اگر قصد خرید شما ذبح گوسفند نباشد و تنها جهت پرواربندی و یا روی آوردن به شغل دامداری قصد تهیه آن را داشته باشید، باز هم خرید گوسفند سالم نکته بسیار حائز اهمیتی است، زیرا یک گوسفند بیمار ممکن است سلامت کل گله را به خطر بیاندازد.

برای اطمینان از سلامت دام دو راه وجود دارد : مشخصات ظاهری، مشخصات فیزیولوژیک
با در نظر گرفتن مشخصاتی که در زیر به آن‌ها میپردازیم میتوانید تا حد زیادی از سلامت دام مطمئن شود. توجه داشته باشید که اطمینان از سلامت فیزیولوژیک نیازمند فرد متخصص در این زمینه مانند دامپزشک میباشد.
نشانه های ظاهری که باید به آن توجه کنید از جمله:میزان تحرک در گوسفند زنده، اشتها در گوسفند،پشم و موی دام که باید به صورت طبیعی بودهو راحت کنده نشود، شکل ظاهری چشم بدون ابریزش و عفونت، گوش‌ها و بینی، ادرار و مدفوع، نشخوار گوسفند و… می‌باشد.
در مقاله ی نکات مهم در خصوص سلامت گوسفند زنده به تفصیل هر یک از موارد بالا را توضیح داده‌ایم.

وزن گوسفند زنده
موضوع بعدی که باید به آن توجه کنید این است که گوسفندی بخرید که وزن واقعی خود را داشته باشد. متاسفانه در برخی مراکز نامعتبر، از طریق راه‌هایی همچون خوراندن آب نمک به گوسفند باعث میشوند گوسفند تشنه شده و آب بیشتری بخورد. از این طریق وزن کاذب آن بالا میرود.

زمان مناسب جهت پرواربندی
پرواربندی به فرآیند افزایش وزن گوسفند جوان و یا بره در مدت محدود گفته میشود. پرورش گوسفند زنده یکی از راه‌های کسب درآمد امن و پر بازده می‌باشد. یکی از شغل‌های کم ریسک و پرسود از قدیم پروروش گوسفند و دامپروری بوده است.
اگر قصد دارید گوسفند زنده را به هدف پرواربندی بخرید توجه به زمان خرید آن موضوع مهمی است که باید در نظر بگیرید. طبق تحیقیقات انجام شده اوایل پاییز بهترین زمان برای خرید دام و شروع پرواربندی می‌باشد.


انتخاب نژاد مناسب
توجه به نژاد گوسفند زمانی مورد توجه قرار میگیرد که شما قصد پرورش آن را داشته باشید. بنابراین اگر قصد ذبح سریع گوسفند را دارید، نیازی به توجه به نژاد آن وجود ندارد.
از آنجایی که هر نژاد گوسفند زنده خصوصیات فیزیولوژیک خاصی از جمله شیرده بودن، پشم و موی مناسب، گوشتی بودن، توانایی راهپیمایی طولانی، توانایی زیستن در محیط های طبیعی فقیر و … را دارد، نیاز است تا با توجه به هدف و شرایط محیطی خود گوسفند مناسبی را تهیه فرمایید.
همچنین انتخاب نژاد های برتر که درصد دوقلوزایی بالایی دارند سود بیشتری برایتان به همراه دارد.

زمان مناسب جهت خرید و فروش گوسفند
زمان خرید و فروش گوسفند از دیگر نکاتی است که توجه به آن، بستگی به هدف شما از خرید گوسفند زنده دارد. اگر قصد خرید تنها یک گوسفند زنده جهت ذبح دارید زمان مسئله مهمی برایتان به حساب نمی آید.
اما اگر قصد خرید دام جهت دامپروری دارید، باید به فصل خرید و فروش گوسفندها و یا بره های شیری دقت بفرمایید . فصل زایش گوسفندهای ماده در اوایل بهار و اواخر زمستان می‌باشد. بنابراین اگر در این زمان‌ها اقدام به خرید کنید شانس بالایی در زایش گوسفند دارید.
همچنین اگر قصد خرید بره های شیری را دارید باید توجه کنید در فصل تابستان، میتوانید بره های شیری را با قیمت کمتری تهیه فرمایید.

خرید از مراکز معتبر
خرید از مراکز معتبر، خیال شما را از مشکلات احتمالی راحت خواهد کرد. اول اینکه در این مراکز حتما گوسفندها توسط دامپزشک معاینه شده و در صورت وجود بیماری درمان میشوند.
موضوع دوم این است که این مراکز هرگز، مرتکب عملی نمیشوند که به اعتبار آنها لطمه وارد کنند. در اصل از همین طریق توانسته‌اند اعتبار کسب کنند و شناخته شوند، در نتیجه با مراجعه به آن‌ها میتوانید خریدی امن و مطمئن داشته باشید.
امید است با کسب اطلاعات بالا در این زمینه بتوانید گوسفندی با کیفیت بالا و به صرفه اقتصادی تهیه نمایید.
خرید و فروش گوسفند زنده به مدیریت آقای شیری با 15 سابقه درخشان در این زمینه یکی از معتبرترین مراکز خرید و فروش گوسفند در سطح کشور میباشد. لطفا از طریق شماره تماس 09122270467 با ما در ارتباط باشید.