نژادهای مختلف گوسفند

همانطور که میدانید گوسفند زنده نژاد های مختلفی دارد. هر یک از نژاد های گوسفند خصوصیات زیستی و جسمی متفاوتی داشته که آن را از سایر نژاد ها متمایز میکند. هر نژاد دام معایب و محاسنی دارد که دامدار با توجه به نیاز خود اقدام به خرید گوسفند زنده میکند.
در طرح ترکیب ژنتیکی گوسفند زنده با ترکیب ژن دو نوع برتر، سعی بر اصلاح نژاد شده و باعث می شود گوسفندان بهتر و با کیفیت‌تری متولد شوند. در این طرح نقاط ضعف دام مورد بررسی قرار میگیرد و طی ترکیب ژنتیکی با نژاد بهتر، سعی بر حذف آن ها می شود.
با توجه به اینکه اصلاح نژاد گوسفند زنده، منجر به بهبود وضعیت دام و خصوصیات جسمی آن می شود، از لحاظ اقتصادی به نفع دامداران بوده و باعث بالا رفتن درآمد آن ها می شود.
در ادامه توجه شما را به جدیدترین خبر روز در این زمینه جلب می نماییم.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، سام مردانی معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: طرح تولید ترکیب ژنتیکی و اصلاح نژاد گوسفند لری بختیاری و رومانف در روستای بیدکل شهرستان فارسان آغاز شد.
وی افزود: حذف دنبه و کاهش چربی و افزایش کیفیت و میزان گوشت لاشه، افزایش راندمان تولید مثل و چندقلوزایی دام‌ها، کاهش سن بلوغ جنسی بره‎های متولد شده و در نهایت بهبود درآمد و وضعیت اقتصادی دامداران از مزایای این طرح است.
فارسان از شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری می‌باشد که مرکز آن (شهر فارسان) در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرکرد مرکز استان قرار دارد.
منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان