قیمت گوسفندان چند قلو زا

پرورش گوسفندان چند قلو زا یکی از مطمئن ترین راه های چند برابر کردن سرمایه ی دامداران است. با پرورش هر یک راس گوسفند چند قلو زا، هزینه ای که برای یک گوسفند می کنید به صورت دو و یا چند برابر بازگشته می شود. بنابراین بهترین راه برای افزایش سرمایه در دامداری پرورش گوسفندان چند قلو زا است.

هر گوسفند چند قلو زا، در هر زایش دو الی شش بره به دنیا می آورد، و از آنجایی که هر یک از بره ها از گوسفندی چند قلو زا زاده شده اند، احتمال بالایی وجود دارد که خود، چند قلو زا باشند. به این صورت ظرف مدت کوتاهی تعداد گله به صورت صعودی دو الی چند برابر خواهد شد.

ژن چند قلوزایی، ژنی است که در برخی نژاد ها مانند نژاد قشقایی، نژاد رومانف، نژاد افشاری، نژاد گوسفند مهربان و … وجود دارد. اما می توان از تلاقی هر یک از این نژاد ها با نژاد های معمولی،ژن چند قلو زایی را انتقال داد.

نژاد رومانف برترین نژاد چند قلو زا در گوسفندان در سطح جهانی است. این گوسفند، رکورد 9 بره در یک زایش را به خود اختصاص داده است. نژاد افشاری گوسفندی گوشتی و شیری بوده و  بهترین نژاد گوسفند ایرانی است. این گوسفند اصالتا به شهر زنجان تعلق دارد. البته با توجه به مرغوبیت ژن آن در سراسر ایران پرواربندی می شود.  گوسفند افشاری همچنین دارای نژاد چند قلو زایی بوده، و فروش بالایی در بین دامداران دارد.

نژاد گوسفند مهربان، یکی از بالاترین درصد های چند قلو زایی یعنی 13 درصد را به خود اختصاص می دهد. تلفیق گوسفند مهربان با نژاد رومانف، ژن های بسیار خوبی تولید خواهد کرد.

از تلاقی گوسفندان ژن معمولی با گوسفندان ژن چند قلو زا،  بره هایی به دنیا خواهند آمد که خود دارای ژن چند قلو زایی هستند. اینکه چند درصد ممکن است بره های متولد شده چند قلو زا باشند بستگی به قوچ و یا میش چند قلو زایی دارد که مورد تلاقی قرار گرفته است.

در میان گوسفندان چند قلو زا دو واژه ی مرسوم وجود دارد، که هر یک احتمال درصد تولید بره های چند قلو را را به خود اختصاص می دهند. قوچ های هتروزیگوت و هموزیگوت، دو مدل از قوچ های چند قلو زا هستند. برای روشن شدن موضوع میتوان به مثالی بسنده کرد. اگر قوچی هموزیگوت را با 100 راس میش معمولی (گوسفند ماده بالغ) تلاقی دهیم 100 درصد بره های متولد شده چند قلو زا خواهند بود. در صورتی که اگر 100 راس میش معمولی را با قوچی هتروزیگوت تلاقی دهیم، 50 درصد بره های متولد شده، چند قلو زا خواهند بود.

از این رو قیمت قوچ های هموزیگوت بالاتر از قوچ های هتروزیگوت بوده، اما توجه داشته باشید که با خرید گوسفند چند قلو زای هموزیگوت، در یک سرمایه گذاری پر بازده و طولانی مدت شرکت کرده اید. توجه داشته باشید که واژه ی هموزیگوت با نام ” همو ” و واژه ی هتروزیگوت با واژه ی ” هترو ” نیز در بازار شناخته می شود.

قیمت گوسفندان چند قلو زای هموزیگوت  و گوسفندان چند قلو زای هتروزیگوت:

قوچ چند قلو زای هموزیگوت : 35 الی 50 میلیون تومان

میش چند قلو زای هموزیگوت : 20 الی 30 میلیون تومان

قوچ چند قلو زای هتروزیگوت : 8 الی 10 میلیون تومان

میش چند قلو زای هتروزیگوت : 8 الی 10 میلیون تومان

قیمت میش افشاری و میش قزل افشار : 2.5 الی 5 تومان

راه های تشخیص گوسفندان چند قلو زا

متاسفانه برخی از کلاهبرداران اقدام به فروش گوسفندان معمولی به نام گوسفند چند قلو زا می کنند. یکی از راه های مطمئن برای تشخیص گوسفند چند قلو زا آزمایش ژنتیکی است که هزینه ای در حدود 50 الی 100 هزارتومان برای شما خواهد داشت. با مراجعه به دامپزشکی می توانید درخواست خود را مطرح کنید تا گوسفند مورد نظرتان، مورد بررسی قرار بگیرد.

اما مورد بعدی، توجه به قیمت گوسفند چند قلو زا می ‌باشد، این گوسفندان به دلیل ژن خوبی که دارند با قیمت بالاتری از گوسفندان هم نژاد خود، که دارای ژن چند قلو زایی نیستند به فروش می روند. به طور مثال، قیمت میش افشاری اصلاح نژاد شده هموزیگوت، در شرایط یکسان 6 برابر یک میش افشاری معمولی است و قیمت قیمت میش افشاری اصلاح نژاد شده هتروزیگوت در مقایسه با میش افشاری معمولی حدود 3 برابر است.