قیمت دام زنده در آستانه عید قربان

عید قربان از اعیاد مذهبی مسلمانان بوده که در آن افراد به خصوص حجاج اقدام به قربانی گوسفند و پخش گوشت در بین نیازمندان و فقرا میکنند. قربانی کردن گوسفند فقط برای حجاج حاضر در مکه واجب بوده و برای دیگر مسلمانان مستحب میباشد.

سنّت  قربانی در روز عید قربان در سرزمین منا به یاد رخدادی است که برای حضرت ابراهیم رقم خورد. مسلمانانی که برای حج، به زیارت کعبه می‌روند، طبق شروطی وظیفه دارند در منا قربانی کنند.

اما عید قربان یکی از بزرگترین عید هایی است که ایرانیان از آن استقبال کرده و ارزش زیادی برای آن قائل هستند. بسیاری از افراد که استطاعت مالی دارند در این روز اقدام به خرید گوسفند زنده نمونده، آن را قربانی میکنند و در بین نیازمندان پخش مینمایند.

روز عید قربان یکی بزرگترین روزهایی است که خرید و فروش گوسفند زنده به اوج خود میرسد. متقاضیان با مراجعه به مراکز خرید و فروش گوسفند اقدام به خرید گوسفند مورد نیاز خود میکنند. بنابراین با بالا رفتن تقاضا و عرضه هر ساله شاهد بالا رفتن قیمت هر کیلو گوسفند زنده هستیم.

پیش از عید قربان طبق خبر گزاری تجارت نیوز اعلام شد:

ملکی رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی در رابطه با قیمت هر کیلو دام زنده در روز عید قربان بیان کرد: قیمت دام زنده برای ذبح روز عید قربان هنوز نهایی نشده است و جابجایی دام از سوی دامداران با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان عرضه و تقاضا بر قیمت دام تأثیرگذار است که با توجه به این موارد پیش‌بینی می‌شود قیمت هر کیلوگرم دام زنده در روز عید قربان ۴۵ تا ۴۶ هزار تومان تعیین شود.

با این وجود امسال با اینکه در روزهای قبل از عید اعلام شد قیمت ها ثابت میماند اما هر کیلو گوشت گوسفند زنده به قیمت 47 هزارتومان یعنی تقریبا در هر کیلو 3 هزارتومن بیشتر از روزهای قبل به فروش رفت.

البته مسئولین معتقدند قیمت فعلی دام زنده به علت بالا رفتن تقاضا در این روز بوده و کاذب میباشد و چند روز پس از عید قیمت ها به قبل باز میگردد همچنین علت بالا رفتن قیمت گوسفند در این روز را وجود دلالان دام اعلام کردند.

در روزهای ما قبل عید هر یک از مسئولین قیمتی را برای هر کیلو گوشت دام زنده اعلام کردند و موضوع قابل توجه توافق نداشتن آنها بر سر قیمت نهایی است به صورتی که هر یک قیمتی متفاوت از دیگری را اعلام کرده اند.

قیمت گوسفند زنده هر ساله از یک الی دو روز قبل عید قربان تا چند روز پس از اتمام عید به حداکثر قیمت خود رسیده و با بالا رفتن تقاضا دامداران و فروشندگان به دنبال کسب بیشترین سود در این روز هستند. قیمت دام با وزن پایین تر اختلاف بیشتری با قیمت دام های سنگین وزن دارد.

در مراکز عرضه و فروش گوسفند جایگاه هایی تدارک دیده شده تا متقاضیان پس از خرید خود بتوانند در اسرع وقت اقدام به قربانی کردن گوسفند خود کنند.

به گفته مسئولین روز عید قربان تمامی غرفه های جایگاه های عرضه مملو از گوسفند بوده و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

ذبح گوسفند در جایگاه ها به صورت کاملا بهداشتی و اسلامی انجام میگیرد و گوشت گوسفندان به صورت بسته بندی شده با برچسبی با عنوان عید قربان در دسترس مردم قرار میگیرد.

مواردی که باید در خرید گوسفند زنده در روز عید قربان مورد نظر قرار دهید:

  • سعی کنید در ساعات اولیه صبح قبل از شلوغ شدن مراکز فروش گوسفند اقدام به خرید گوسفند مورد نظر خود کنید تا بتوانید با صرف زمان کمتری آن را تحویل بگیرید.
  • توجه به سن و خرید گوسفندان جوان تر از لحاظ کیفیت گوشت بسیار توصیه میشود. هر چه دام پیرتر باشد از مرغوبیت گوشت کاسته میشود.
  • از خرید گوسفند های خیلی لاغر خودداری کنید. زیرا گوشت به دست امده از گوسفندان لاغر (زیر 35 کیلوگرم) یک سوم وزن آنها میباشد و صرفه اقتصادی ندارد.
  • از مراکز معتبر و شناخته شده خرید خود را انجام داده و در صورت امکان در همان محل اقدام به ضبح گوسفند قربانی نمایید، زیرا بهداشت و سرعت العمل بسیار بالاتری داشته و مزاحمتی برای دیگران ایجاد نمیکند.
  • حتما در نظر داشته باشید هدف از قربانی کردن گوسفند در این روز نذر و پخش گوشت آن میان فقرا میباشد. در این روز عزیز نیازمندان را فراموش نکنید.