عوامل تاثیر گذار در قیمت گوسفند زنده

طبق آماری که توسط خبرگزاری‌ها اعلام شده است، قیمت گوشت گوسفند 108 درصد در سال جدید افزایش داشته است، به طوری که میانگین قیمت گوشت در ماه اخیر به حدود 92هزار تومن رسید.
در این مقاله قصد داریم عوامل تاثیر گذار در قیمت گوسفند در سال 98 را بررسی کنیم و از علت گرانی آن در سال 98 آگاه شویم.

وابستگی ایران به خارج در تامین تغذیه گوسفندان

یکی از نکات مهمی که دامداران با آن مواجه هستند تامین خوراک طیور می‌باشد. با توجه به اینکه ایران در سال‌های اخیر با کم آبی و خشکسالی مواجه بوده است و شاهد کاهش شدید بارندگی در سال های گذشته بوده‌ایم، مراتع روز به روز فقیر تر و بی آب و علف تر شده است. به همین دلیل چرای طبیعی، در تامین خوراک طیور کافی نبوده و دامداران مجبور به تهیه علوفه و خوراک از طریق خرید این محصولات هستند.
از طرفی به دلیل خشکسالی ها، تامین علوفه در داخل کشور برای دامداران امکان پذیر نبوده و ایران در تامین خوراک دام ها وابسته به واردات از کشورهای خارجی می‌باشد. طبق آمار منتشر شده در خبرگزاری‌ها میزان واردات خوراک دام به 70 درصد میرسد.

بالا رفتن قیمت ارز
از طرفی با بالا رفتن قیمت ارز طی یک سال گذشته، افزایش تحریم‌ها و مشکلاتی که در مبادلات بانکی وجود دارد واردات محصول با مشکل مواجه بوده و باعث شده خوراک دام ها با قیمت بسیار بالاتری نسبت به سال‌های گذشته به دست دامداران برسد.

در این میان گفته می‌شود که ارز دولتی به نرخ 4200 به واردات خوراک طیور تعلق میگیرد که به گفته خود دامداران، میزان خوراکی که دولت تامین میکند در مقابل نیاز واقعی دامداران بسیار ناچیز بوده و مجبورند عمده محصول مورد نظر خود را از بازار آزاد با ارز آزاد تهیه کنند.
طبق گزارشاتی که در خبرگزاری ها منتشر شد از اردیبهشت سال 98 قیمت خوراک دام‌ها توسط دولت تغییر یافت. اما این موضوع تنها ظاهر قضیه بود و وارد کنندگان همچنان طبق قیمت مصوب شده خوراک را به دست دامداران نمیرساندند.
تامین علوفه، تنها یکی از نیازهای اساسی دامدار برای پرورش دام های خود میباشد. تامین داروهای مورد نظر، آب و برق مصرفی و سایر تجهیزاتی که نیاز دارند همگی در سال اخیر با افزایش قیمت بسیار بالایی برخوردار بوده و تمامی این‌ها مزید بر علت گرانی گوسفند زنده بوده است که در نهایت منجر به گرانی گوشت قرمز می‌شود.

کاهش عرضه در فصل تابستان
در اوایل شروع فصل تابستان به علت زاد و ولد طیور، دامداران فروش گوسفند زنده را محدود میکنند و این موضوع تا پایان دوره پرواربندی گوسفند (اوایل فصل زمستان) ادامه دارد، که این موضوع باعث کاهش دام در بازار خرید و فروش گوسفند زنده شده و به صورت طبیعی قیمت‌ فروش آن را افزایش می‌دهد.

با توجه به گرانی هایی که دامدار در تامین علومه با آن مواجه است، دیگر پرواربندی گوسفند زنده برای آن‌ها صرفه اقتصادی نداشته و گوسفند ها را با وزن کم وارد بازار میکنند.


قاچاق بی رویه طیور
در کنار کاهش ارزش پول ایران و بالا رفتن نرخ ارز، برخی از دامداران سودجو، ترجیح میدهند به جای فروش گوسفند زنده خود به بازارهای داخلی آن را به بازارهای خارج از کشور عرضه کنند، در نتیجه قاچاق بی رویه گوسفند زنده به خارج از کشور به خصوص کشورهای عربی همسایه، افزایش یافته و با کاهش عرضه گوسفند زنده در بازار ایران قیمت این دام بالا رفت.
مطالب گفته شده تنها بخشی از مشکلاتی است که دامداران محترم با آن ها درگیر هستند. متاسفانه با بالا رفتن قیمت گوسفند زنده قیمت گوشت قرمز که خوراک اصلی خانواده‌ها است، بالا میرود و سفره‌ی مردم روز به روز کوچکتر می‌شود.
امید است مسئولان و مردم دست به دست هم داده تا زندگی راحتتری را در کشور عزیزمان داشته باشیم.