روش نوین در پرورش گوسفند زنده

از آن جایی که گوسفندها در ناهموارترین مناطق کوهستان ، بسیار چابک بوده و علاوه بر این ، برخی از نژاد های آن ها مناسب برای زنده ماندن در بیابان های پراکنده نیز هستند، از زمان های بسیار دور مورد توجه و پرورش انسان ها قرار گرفتند. ما از محصولات تولید شده توسط گوسفند به صورت پشم، گوشت، لبنیات و… استفاده می کنیم. گوسفند می تواند از انواع علوفه ها از جمله بقایای محصول و حتی علوفه های هرز نیز استفاده کند. استفاده از روش های نوین یکی از کلیدهای مهم در تولید سودآور گوسفند است. تولید کننده موفق نیز باید از علاقه زیادی به تجارت ، مهارت های مدیریتی و نیروی کار برخوردار باشد تا از آن مراقبت کند.

چندین مزیت تولید گوسفند زنده :

 1. گوسفند ها به راحتی اداره می شوند و به طور کلی نیاز به مراقبت زیادی ندارند.
 2. تولید گوسفند نیازی به امکانات و تجهیزات دقیق ندارد.
 3. گوسفند ها به عنوان خوراک اصلی از علوفه هرز (که به عنوان زباله شناخته می شوند) را مصرف می کنند.
 4. گوسفند ها علف های هرز را کنترل می کنند.
 5. گوسفند دو منبع درآمد نقدی را فراهم می کند: گوشت و پشم گوسفند
 6. گوسفند می تواند بازگشت سریع سرمایه گذاری را فراهم کنند.

روش های نوین در پرورش گوسفند زنده

از مهمترین نکاتی که برای پرورش گوسفندان به روش های نوین می توان نام برد مواردی از قبیل: اصلاح نژاد و افزایش تولید مثل، مراقبت های بهداشتی و مشورت گرفتن از دامپزشک، تغذیه ی بوجه بندی شده و مناسب، مراقبت از گوسفندان و زیر نظر داشتن مرتب آن ها، نگهداری دام ها در محل مناسب (توجه به نور، تهویه و بهداشت بالا)، استفاده از تکنولوژی های به روز و … است. در ادامه به بررسی بیشتر این روش ها میپردازیم:

برخی از نکات کلیدی:

 • علوفه: برای استفاده حداکثری از علوفه های فصلی برنامه ریزی کنید زیرا هزینه های خوراک اغلب 50 تا 60 درصد از کل هزینه تولید گوسفند و پشم را تشکیل می دهد. مصرف شیر در اواخر دوران بارداری و شیردهی بیشترین میزان را دارد. تولید کنندگان ممکن است بتوانند با چرای میش ها در چراگاه های طبیعی هزینه ها را کاهش دهند.
 • تولید بره: قیمت بره ها معمولاً در طول سال نوسان دارد و انتظار می رود تولید بره برای بازار سود بیشتری داشته باشد. به طور معمول ، در اواخر بهار و اوایل تابستان تقاضا بیشتر است.

تلاقی

نتایج بدست آمده از تلاقی میش و قوچ با کیفیت پایین و یا با نژاد یا نژادهایی که با محیط سازگار نیستند ناامید کننده خواهند بود. برای برنامه تلاقی موفقیت آمیز ، از نژادهایی استفاده کنید که بالاترین ترکیب را با صفات مهم اقتصادی دارند. به عنوان مثال ، اگر یک تولید کننده بخواهد گوسفندها را به بازار عرضه کند ، باید میش های نژادهایی که در مشخصات زیر قرار دارند را جدا کند:

 • بازده تولید مثلی
 • زمان و طول مطلوب فصل تولید
 • تولید شیر
 • غرایز مادری

میش های متشکل از این خصوصیات می توانند در قوچ های نژاد دیگر جفت شوند تا بتوانند مورد توجه بازار قرار بگیرند.

صفات مورد نظر در نژادهای قوچ عبارتند از:

 • باروری بالا
 • رشد
 • کیفیت لاشه

نحوه انتخاب برای افزایش باروری

 • بره هایی را که به عنوان قشرهای دو قلو متولد شده اند شناسایی کنید و از این گروه بره های جایگزین را انتخاب کنید. بره های دوقلوی جوان دارای پتانسیل بیشتری برای دوقلوزایی نسبت به گوسفند های دیگر از میش های قدیمی هستند.
 • در صورت نیاز به تعویض اضافی ، بره های تک میش را از میش های جوان انتخاب کنید. گردش باید برای قوچ های 12 ماهه و 32 سانتی متر برای قوچ های بالغ 32 سانتی متر باشد.
 • بره های اوی که فحلی از خود نشان می دهند به طور معمول بارور هستند و نسبت به بره های میش که سال اول به بلوغ نمی رسند ، باروری بیشتری دارند. گوسفندهای بالغی که انتخاب می شوند ، همچنین تولید بره فصل را تایید می کنند ، که ممکن است در برخی از سیستم های مدیریتی نامطلوب باشد.

برای انتخاب صفات مطلوب برای تولید پشم

وزن پشم گوسفند و طول قطر هر پشم گوسفند را هنگام برش یادداشت کنید.

در صورت امکان وزن پشم گوسفند را بدست آورید.

مرتفع کردن پشم گوسفند با توجه به وزن الیاف ساخته شده و در داخل گروهی که تعداد بره های مطرح شده شناخته شده است.

بهبود اقتصادی صفات مهم

ترجیح مصرف کننده برای بره های سنگین تر با چربی بدن کمتر باعث ایجاد تغییر قابل توجهی در صنعت گوسفند برای افزایش اندازه و وزن می شود. بره هایی که به سرعت رشد می کنند و به وزن های مورد نیاز بازار، در جوانی می رسند ، به طور کلی به معنای آن است که آنها یک دوره کوتاه تغذیه می کنند و خطر کمتری برای از بین رفتن و یا افزایش بازده خوراک دارند.

اندازه گیری نرخ رشد آسان است. بره ها را می توان زمان شیر گرفتن یا در سنین بالاتر وزن کرد. بیشتر تولید کنندگان گله های تجاری، وزن گوسفند را هنگام از شیر گرفتن می دانند. تولید گوسفند تاثیری بر وزن از شیر گرفتن گوسفند ندارد ، اما وزن گوسفند هنگام از شیر گرفتن هنوز صفت ارزشمندی است زیرا صفت مادر می تواند به بره های جایگزین میش منتقل شود. وراثت پذیری نرخ رشد برای وزن های بعد از شیر گرفتن بیشتر است. بنابراین ، قرار دادن بره ها در یک برنامه تغذیه کنترل شده پس از، از شیر گرفتن در انتخاب رقم رشد مفید است.

تغذیه مناسب گوسفند

خوراک بیشترین هزینه را در انواع تولید گوسفند به خود اختصاص می دهد. جیره ها باید به صورت بهینه تنظیم شوند و برای تغذیه مناسب و کارآمد باشند و مشکلات احتمالی مربوط به تغذیه با مواد غذایی را به حداقل برسانند. ترکیب مواد اولیه خوراکی موجود  و همچنین تهیه مواد خوراکی برای پاسخگویی به نیازهای اولیه امری ضروری است.

الزامات در حین بارداری

در حین بارداری اولیه ، مواد مغذی مورد نیاز یک میش کمی بیشتر از حد لازم برای نگهداری دیگر گوسفندان است. وضعيت خوب در پايان دوره پرورش مي تواند وزن میش را بدون مانع از توليد طبيعي بالا ببرد.

اگر كاهش وزن قبل از لقاح كاملاً اصلاح شده باشد ، عدم كاهش در 60 تا 90 روز اول بارداري نبايد تاثير منفي بر روي توليد بعدي داشته باشد. شش هفته آخر بارداري مهمترين زمان در تغذيه ميش است. تقریباً 70 درصد از رشد جنین در این زمان اتفاق می افتد. محدودیت های تغذیه ای در این دوره ممکن است منجر به بره های سبک تر هنگام تولد ، افزایش تلفات بره بعد از زایمان ، میزان تولید شیر کمتر و احتمالاً بیماری بارداری (کتوز) شود.