تعداد زایمان گوسفندان در طول سال

یکی از موضوعات مهم در خصوص پرورش گوسفندان، تولید مثل آن ها و تعداد زایمان گوسفندان در طول سال است. زیرا با تولید مثل گوسفندان، تعداد آن ها چند برابر شده و به دنبال آن سرمایه دامدار نیز چند برابر می شود. عوامل بسیاری بر تعداد زایمان گوسفندان در طول سال تاثیر دارد. از جمله این عوامل میتوان به تغذیه، نژاد هایی که برای پرواربندی انتخاب می شوند و … اشاره کرد. برای اجرای یک عملیات سودآور برای پرورش گوسفند ، دامداران باید جزئیات بسیاری از رشته های مختلف و نحوه ارتباط آن ها با هم را بدانند.
یکی از اصلی ترین جنبه ها در عمل پرورش گوسفند زنده این است که مطمئن شوید میش ها باردار می شوند. درک فیزیولوژی اساسی چرخه تولید مثل برای اطمینان از این که تصمیمات مدیریتی مانع از بارداری میش ها نمی شوند ، بسیار مهم است. میزان برداشت بین فصل ، سن ، نژاد و سیستم بره زایی در بین گوسفندان متفاوت است.
گوسفندان حیوانات فصلی هستند. طبیعت آن ها به شکلی است که بره ها در فصولی که هوا گرم تر و مناسب تر است و علوفه به وفور یافت می شود، متولد شوند. سن بلوغ گوسفند بسیار متفاوت است و تحت تأثیر نژاد ، تغذیه ، وجود قوچ و فصل تولد قرار دارد.

تاثیر تغذیه بر تولید مثل گوسفندان

تغذیه با تأثیر مواد مغذی به عملکردهای فیزیولوژیکی و به طور غیرمستقیم بر هورمون ها و میزان گیرنده های سلول ها و برهم کنش متابولیکی تأثیر عمده ای بر بازده تولید مثل دارد. تغذیه تأثیر مستقیمی بر عملکرد تولید مثل دارد. میش ها قبل از پرورش در شرایط قابل قبول نگهداری می شوند.

مواد مغذی رژیم غذایی از طریق تأثیر آن ها بر رشد جنینی و اوایل رشد جنین، بر اندازه ، قدرت و زنده بودن نوزاد و در مورد گوسفند در مورد میزان تخمک گذاری را تحت تأثیر قرار می دهد. رژیم های تغذیه ای که باعث اختلال در رشد پس از زایمان می شوند ، رشد فولیکول تخمدان را کاهش داده و بلوغ را به تاخیر می اندازند.

سلامت و تغذیه میش باردار تا حد زیادی تعیین می کند که موفقیت گوسفند برای بارداری در هر سال معینی چگونه است. نظارت و کنترل دقیق میش باردار در طی 5 ماه رشد جنین ، به او کمک می کند تا در برابر سختی های زایمان و شیردهی مقابله کند ، و همچنین بر بقای گوسفند ، وزن بدن و تولید بیشتر بره ها، تأثیر بگذارد.

دوران بارداری

در دوران بارداری گوسفند باید  عوامل کلیدی در نظر گرفته شود که شانس به دنیا آمدن موفقیت آمیز بره ها را تحت تأثیر قرار می دهد

  • تغذیه میش – در تمام مراحل بارداری
  • اندازه بستر – توجه به دوران حاملگی اطلاعات اساسی را برای مدیریت بهتر گله میش فراهم می کند
  • واکسیناسیون و کنترل کرم.

بارداری گوسفندان عموماً 150 روز (پنج ماه) است. اکثر رشد جنین در 60 روز آخر اتفاق می افتد. با این حال ، تنظیم انتقال مواد مغذی مؤثر از میش به جنین با رشد پستان و جفت در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد. بیشتر رشد فولیکول پشم در سه ماهه دوم و سوم رخ می دهد و می تواند به طور قابل توجهی تحت تأثیر تغذیه قرار گیرد.

 

تهیه میش گوسفند برای جفت گیری

آماده کردن صحیح میش ها در ماه قبل از جفت گیری می تواند بر لقاح و تعداد بره های آن ها تأثیر مثبت داشته باشد. این موضوع به طور خودکار درصد از شیر گرفتن بره ها را بهبود می بخشد که  به این معنی است که بره های بیشتری برای عرضه به بازار وجود خواهد داشت.
بیشترین حاصلخیزی گوسفندان با ورود به روزهای کوتاه پاییزشروع می شود. با این حال ، بیشتر گله ها کاملاً یا جزئی از فصل جفت گیری معمولی ، جفت گیری می شوند. در فصل جفت گیری یعنی بهار، با آماده سازی صحیح می توان تأثیر منفی پرورش خارج از فصل را برطرف کرد.

میزان باروری میش ها

میش ها در شرایط مناسب (3 تا 4) همیشه بهتر از میش های خیلی لاغر (<2،5) یا خیلی چاق (> 4) تولید مثل می کنند. این نقطه شروع برای اطمینان از لقاح خوب است. همچنین برای تغذیه میش ها می توان از فسیل خوراکی در مرحله رشد استفاده کرد. علاوه بر این توجه به فصل جفت گیری ، مهمترین تأثیر مثبت را بر درصد بره زایی دارد، و باعث می شود تعداد زایمان گوسفندان در طول سال بیشتر شود.

در سه هفته قبل از جفت گیری ، میش ها باید تغذیه خوبی دریافت کنند تا از افزایش وزن آن ها به طور مداوم اطمینان حاصل شود. این کار می تواند به صورت تهیه مرتع خوب یا خوراک مکمل انجام شود. با این حال ، از چاق شدن آن ها جلوگیری کنید.

اطمینان حاصل کنید که میزان عناصر کمیاب آن ها و ویتامین های A و E بهینه است. اگرچه گوسفندان عناصر کمیاب را در طول سال از طریق مرتع به دست می آورند ، ثابت شده است که یک مکمل خوب از چهار هفته قبل از جفت گیری با مولتییمین و ویتامین های A و E تأثیر مثبتی در کوددهی دارد.

کنترل انگل

بسته به عواملی مانند آب و هوا ، فصول و نوع مرتع ، آبگیری نیز می تواند از اهمیت بسیاری برخوردار باشد. تقریباً می تواند بخشی از اثر گرگرفتگی در نظر گرفته شود زیرا اثرات منفی آن ممکن است انگل های داخلی بر میش ها (به عنوان مثال کم خونی ، کاهش اشتها ، اسهال ، سوزش ، رگ بینی و غیره) از بین برود. اگر دارویی که اثر باقیمانده داشته باشد ، تجویز شود ، با توجه به اینکه نمی خواهید در فصل جفت گیری دارو اثر کند می توانید میش ها را اداره کند. رسیدگی و استرس ناشی از آن می تواند منجر به تغییر در فصل جفتگیری و درصد پایین آمدن بره شود.

واکسن ها

اطمینان حاصل کنید که واکسن های لازم که قبل از فصل جفت گیری لازم هستند ، به عنوان مثال آن هایی که برای سقط جنینی ، کلیه پالپ ، قرمزی و غیره نیاز هستند را دام ها دریافت کرده اند. در طی چهار هفته بعد از فصل جفت گیری هیچ واکسنی تزریق نکنید.