بهترین نژاد گوسفندان چند قلو زا

پرورش گوسفندان چند قلو زا از هر لحاظ به نفع دامدار خواهد بود. از آن جایی که هر گوسفند که جهت پرواربندی قرار میگیرد هزینه های مالی و طبیعی مانند استفاده از مراتع و … را دارد، با پرورش گوسفندان چند قلو زا  با توجه به این موضوع که هر گوسفند چند قلو زا، دو تا شش گوسفند به دنیا می آورد، با صرف هزینه برای یک گوسفند در آینده ای نه چندان دور سرمایه ای که برای پرورش آن هزینه کرده اید به صورت دو یا چند برابر باز خواهد گشت.

به عمل چند قلو زایی گوسفندان فلاشینگ گفته می شود. فلاشینگ گوسفندان روشی می باشد که منجر به چن قلو زایی گوسفند خواهد شد. در این روش از طریق تغذیه و جیره گوسفندان، آن ها را آماده ی چند قلو زایی می کنند.

عوامل بسیاری در تغذیه ی مناسب و پرواربندی صحیح دخیل هستند. رعایت بهداشت گوسفندان برای تایید سلامت آن ها، تغذیه درست و نظارت بر تولید مثل دام ها از نکات مهمی است که باعث می شود عمل چند قلو زایی به خوبی صورت گرفته و پس از پرواربندی تولید گوشت و شیر بالایی داشته باشند.

مواردی که در باروری چند قلو تاثیر دارند مواردی مانند سن گوسفند، اسپرم قوچ، تخمک میش، تغذیه ی مناسب و فلاشینگ است. تغذیه صحیح گوسفندان از طریق علوفه سالم و تازه و غنی شده از نکات قابل توجهی است که باید در نظر گرفت. بنابراین در خرید گوسفندان جهت پرواربندی دقت فرمایید زیرا با خرید گوسفندانی با نژاد برتر و اصیل که مناسب چند قلوزایی باشند می توانید در مدت کوتاهی سرمایه خود را چند برابر کنید. این گوسفندان در ازدیاد باروری گوسفندان شما تاثیر به سزایی دارند.

فلاشینگ گوسفندان طی یک ماه انجام می شود. که در هر هفته باید شرایط گوسفندان را تغییر دهید. در هفته اول ابتدا گوسفندان را برای چرا به محیطی فقیر و کم علف ببرید و یا اگر در محیط بسته دامداری می کنید آن ها را با مواد غذایی کم ارزش و نامرغوب تغذیه کنید. همچنین واکسن های مورد نیاز از جمله واکسن آنتروتوکسمی را تزریق نمایید. بیماری آنتروتوکسمی، با تغییر ناگهانی جیره گوسفندان بروز می کند و باعث مرگ آن ها می شود.

مرحله دوم پس از اتمام هفته اول شروع می شود. در این مرحله باید گوسفندان را با مرغوب ترین علوفه تغذیه کنید و مواد غذایی پر ارزش مانند جو، ترتیکاله، ترکیب این دو و … را در برنامه غذایی آن ها قرار دهید. مرحله سوم با وارد شدن به هفته ی سوم شروع می شود. در این مرحله میش ها و قوچ ها را در نزدیکی یکدیگر نگه دارید ولی از تماس آن ها با هم جلوگیری نمایید. پس از چند روز تغذیه را مقطعی کرده و میش ها و قوچ ها را جهت جفت گیری در کنار یکدیگر قرار دهید.

توجه داشته باشید انتخاب بهترین نژاد گوسفندان چند قلو زا تاثیر به سزایی در فرآیند چند قلوزایی دارد در ادامه قصد داریم تا به معرفی بهترین نژاد گوسفندان چند قلو زا بپردازیم:

نژاد قشقایی:

نژاد قشقایی در صورت دو قلو زایی دو یا سه قلو به دنیا می آورد، درصد باروری این نژاد 96% و درصد زایش آن ها 85% است. فصل زاد و ولد نژاد قشقایی پاییز و زمستان است.

نژاد رومانف:

نژاد رومانف از اصیل ترین نژاد های گوسفند به شمار رفته و یکی از محبوب ترین نژاد ها در بین گوسفندان چند قلو زاست. این نوع گوسفند رکورد چند قلو زایی را با زایش 9 بره در جهان ثبت کرده است. دارای بلوغ زود رس بوده و بین هفته های دهم تا بیستم آماده ی جفت گیری با میش ها می باشد. وزن هر قوچ بالغ حدود 80 الی 90 کیلوگرم و وزن میش آن حدود 70 الی 80 کیلوگرم است.

نژاد مهربان:

در نژاد مهربان 13 درصد دو و یا چند قلو زایی دیده شده است. این گوسفندان نژادهای خوبی برای ترکیب با نژاد رومانف هستند.

نژاد افشاری:

نژاد افشاری در منطقه استان زنجان و بخشی از استان‌های آذربایجان ‌غربی و شرقی و كردستان پراكنده است. این نژاد، گوشتی بوده، و پرواربندی آن به صرفه اقتصادی است. علاوه بر گوشت خوب و پشم مرغوب، نژاد افشاری در بین نژاد های چند قلو زا قرار میگیرد. این نژاد از محبوب ترین نژاد ها در بین دامداران بوده  و فروش بالایی را به خود اختصاص می دهد.