بهترین زمان برای خرید گوسفند پرواری

مردم هزاران سال است که گوسفندان را برای شیر ، گوشت و پشم پرورش داده اند. گوسفندان نسبت به انواع دیگر دام ها دارای مزایای مشخصی هستند:

 • گوسفندان در مقایسه با گاوها ، اسب ها و … نسبتاً كوچك بوده و اداره ی آن ها آسان است.
 • گوسفندان به مراتع خیلی قوی نیاز ندارند زیرا خوشبختانه حتی علف های هرزی را که در خاک فقیر رشد می کنند را نیز می خورند.
 • کود گوسفند خاک را بارور می کند. مراتع گوسفند سابق یک مکان شگفت آور بارور برای رشد محصولات زراعی است.
 • گوسفندها ملایم و مستعد هستند (گرچه قوچ ها بعضی اوقات می توانند پرخاشگر باشند) و قابل آموزش هستند. به گوسفند می توان آموخت كه هنگام فراخواندن بیاید ، از شما پیروی كنند.
 • گوسفندان به فضای زیادی احتیاج ندارند. حتی یک جریب می تواند یک گله کوچک را پشتیبانی کند. (سه یا چهار میش و بره آن ها.)

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بهترین زمان خرید گوسفند پرواری پرداخته و جهت خرید گوسفند مناسب راهنمایی هایی را ارائه دهیم در ادامه همراه ما باشید:

بهترین زمان برای خرید گوسفند پرواری

برای خرید گوسفندان پرواری باید در زمان مناسبی اقدام به خرید کنید. مهم ترین موضوعی که تعیین می کند چه زمانی باید برای خرید گوسفندان جهت پرواربندی اقدام کرد هدف دامدار از خرید گوسفند پرواری است. در مواردی که هدف به دست آوردن شیر و فرآورده های آن برای فروش باشد، بهترین زمان، زمان شیردهی گوسفندان است. در مواردی که هدف استفاده از پوست و پشم گوسفندان است باید اقدام به خرید گوسفندانی نمود که پوست مرغوب تری دارند. با این تفاسیر بهترین زمان برای خرید گوسفندان پرواری، بهتر است اواخر بهار و اوایل تابستان اقدام به خرید بره های شیری نمایند. بهتر است این بره ها از نژاد گوشتی باشند. بهترین سن برای خرید بره ها 12 ماه تا یک سالگی است.

میش های سالم و بارور برای پرورش موفق و کاهش تلفات گوسفند بسیار حیاتی هستند. استراتژی های ساده مدیریت میش می تواند میزان بقای گوسفند را تا حد زیادی بالا ببرد. شناخت دقیق از چرخه تولید مثل و شناسایی زود هنگام مسائل بهداشتی ، به شما کمک می کند تا شانس پرورش گوسفند را به حداکثر برسانید. این مهم است که بدانید چه موقع به میش های خود ملحق شوید و چگونه از آنها قبل ، حین و بعد از بارداری مراقبت کنید. دانستن علل از دست دادن بره ( چه از طریق مرگ بره ها در دوران بارداری و چه بعد از تولد آن ها ) و نحوه جلوگیری از آن ، یکی از راه های کمک به اطمینان از موفقیت آمیز پرورش گوسفند است.

انتخاب نژاد

هنگام انتخاب نژاد مناسب گوسفند ، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید هدف از نگهداری گوسفندانتان است. آیا شما آن ها را برای گوشت یا پشم پرورش می دهید ، یا به دنبال به دست آوردن شیر و محصولات لبنی هستید؟ اگرچه گوسفندان تقریباً به اندازه گاو یا بز شیر نمی دهند ، اما برخی از مردم از طعم شیر گوسفند بسیار لذت می برند و می توان از آن برای تهیه پنیر و ماست خوشمزه استفاده کرد. شما همچنین نیاز به توجه به آب و هوای محلی خود دارید ، بنابراین به صورت محلی بپرسید که نژادهای دیگر توسط کشاورزان منطقه چه نژادهایی هستند.

خرید گوسفند

پس از تصمیم گیری در مورد نژاد ، انتخاب دقیق حیوانات به صورت تک به تک بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که گوسفندان را مستقیماً از شخصی که آن ها را پرورش داده است خریداری می کنید. به گله ای که گوسفندان از آن ساخته شده اند نگاه کنید و در مورد تاریخچه حیوان و والدینش با دامدار صحبت کنید.

وضعیت جسمی گوسفند

وضعیت جسمی گوسفند و به ویژه جزئیات زیر را بررسی کنید:

 • چشم ها باید روشن و شفاف باشد.
 • دندان ها نباید پوسیده یا از دست بروند.
 • سر و گردن را برای برآمدگی یا تورم بررسی کنید ، که ممکن است به معنای آلودگی یا آبسه کرم درمان نشده باشد.
 • گوسفندها باید دارای بدن بسیار گسترده و کمر پر باشند و خیلی نازک و چاق نباشند.
 • در صورت خرید میش بالغ ، اطمینان حاصل کنید که پستان سالم است ( این می تواند نشان دهنده ورم پستان باشد و می تواند به تولید شیر او برای بره های آینده آسیب برساند.)
 • داشتن یک دامپزشک در مورد هر گونه گوسفندی که می خواهید خریداری کنید می تواند به شما در انتخاب بهترین گوسفند کمک کند.

مراقبت و تغذیه گوسفند

گوسفندان حیوانات نشخوارکننده هستند ، به این معنی که آنها غالباً گیاهانی مانند چمن تازه و یونجه می خورند. اگر چیزی جز چمنزارهای مرتع خوب ، نمک ، ویتامین و مواد معدنی و آب شیرین تغذیه نشود ، آنها می توانند کاملاً سالم باشند. مراتع گوسفند می تواند مخلوطی از علف ها ، چمنزار و درختان باشد. به طور کلی ، یک هکتار مرتع با کیفیت خوب می تواند چهار گوسفند را پشتیبانی کند.

در حالی که چمنزار مرتع در حال رشد است، گوسفندان می توانند خود را بدون مکمل تغذیه کنند، اما در زمستان یا اگر خشکسالی وجود داشته باشد، لازم است رژیم غذایی آنها را با یونجه و / یا دانه تکمیل کنید. حتماً به جای قرار دادن یونجه روی زمین ، از آخور استفاده کنید ، جایی که خیس و کثیف نباشد. میش هایی که قصد دارید برای زاییدن بره ها از آن ها استفاده کنید را  از مکمل های دانه ای بهره مند کنید.

گوسفندان نسبت به سایر حیوانات چرنده به پروتئین بیشتری احتیاج دارند و در آنجا که چمنزارهای مرتع فقیر هستند یا به اندازه کافی برای تأمین این امر مناسب نیستند ، مکمل های دانه ای مواد مغذی لازم را تأمین می کنند. ویتامین ها و مکمل های معدنی باید به ویژه برای گوسفندها تهیه شوند. مخلوط مواد معدنی برای حیوانات دیگر ممکن است حاوی مقادیر سنگینی از مس باشد که می تواند برای گوسفندان سمی باشد. گوسفندان مانند سایر نشخوارکنندگان برای جلوگیری از نفخ به نمک احتیاج دارند. نمک را می توان به صورت گرانول یا شل ارائه داد. هرگز از بلوک نمک استفاده نکنید.