برای حفظ سلامت گوسفندان چه کارهایی باید انجام داد؟

به عنوان یک دامدار، کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید برای حفظ سلامت گوسفندان و به حداقل رسانیدن بیماری دام انجام دهید. انجام اقدامات لازم برای محافظت از سلامتی دام بسیار مهم است. اگرچه حفظ سلامتی برای رفاه حیوانات نیز بسیار مهم است، اما انجام این اقدامات باعث به حداکثر رسیدن بهره وری از گله و در نتیجه کسب جداکثر نتیجه را منجر می شود و در آمد زایی بیشتری به همراه خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را برای حفظ سلامت گوسفندان مطرح کنیم :

کلیه توصیه ها عموماً در حدود چند مفهوم استوار است که هدف آن حفظ سلامتی جسمی و روحی و تولید محصول بیشتر از طرق گله است. رعایت این دستورالعمل ها می تواند منجر به بهترین رفاه ممکن حیوانات شما شود و به گله شما کمک کند تا در حد امکان کارآمد و پربار باشد. این مفاهیم را می توان در دسته های زیر نام برد :

  • توجه به تشنگی ، سوء تغذیه و گرسنگی.
  • آزادی از ناراحتی.
  • رهایی از درد ، بیماری و آسیب.
  • توجه به پریشانی و ترس.
  • توجه به الگوهای رفتاری عادی گوسفند.

نشانه های مشکلات سلامتی

تشخیص بیماری در گله یک کار تمام وقت است. اگر زمان اجازه می دهد ، باید هر چند وقت یکبار معاینه را انجام دهید، حداقل این کار را ماهی یکبار برای شناسایی هرگونه تغییر عجیب  در گوسفندان لازم است. یادداشت کردن و یا توجه به الگوهای رفتاری معمول در گله های شما می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که موردی غیر معمول وجود دارد و چیزی اشتباه است. به عنوان مثال ، دامداران باید مواظب موراد زیر باشند:

از دست دادن اشتها، تخلیه از بینی یا چشم، متوقف کردن کشک، بی پروایی، سرفه، کاهش سریع وزن، مفاصل متورم، خاراندن بیش از حد، حالت غیر طبیعی، ریزش شدید پشم، تنبلی، آبسه های غیرمعمول یا زخم ها، عدم حرکت طبیعی، تنهایی، عقب نشینی از گله و…

تغذیه و پرورش خوب به اندازه کافی برای نگه داری گله گوسفند و یا بز سالم کافی نیست. برای تولید حداکثر، باید در فراهم کردن شیوه زندگی مناسب برای این حیوانات ، فراتر از آن پیش بروید و یک برنامه مدیریت مؤثر بهداشتی برای پرورش موفقیت آمیز برای حیوانات گله در نظر بگیرید. از آنجا که هر گله گوسفند و بز منحصر به فرد است و چالش های خود را به وجود می آورد ، مهم است که با یک متخصص – یعنی دامپزشک – همکاری نزدیک داشته باشید تا یک برنامه بهداشتی مناسب برای گله خود تهیه کنید.

پاها را چک کنید

پوسیدگی پا یکی دیگر از مشکلاتی است که در بز و گوسفند شایع بوده و در اثر باکتری ها ایجاد می شود و به راحتی از حیوانی به حیوان دیگر منتقل می شود. گوسفندانی که در مراتع پرورش داده مي شوند بيشتر در معرض آسيب قرار مي گيرند، با اين وجود در صورت عدم پرداختن به آن ، ممكن است كشنده باشد و براي كل گله ی شما مشكلات بسياري ايجاد كند. شما می توانید با تمیز نگه داشتن محل نگهداری دام ها، شانس بروز پوسیدگی پا را به حداقل برسانید. برای جلوگیری از این مورد توانید حداقل یک بار در هفته و به مدت پنج دقیقه گله خود را در از سطحی که در آن آب جمع کرده اید عبور دهید (و یا محلی مانند رودخانه ها و…)

محیط گله

این موضوع که گله شما در منطقه ای مناسبی زندگی کند که به نیازهای طبیعی آن ها گرایش پیدا کرده باشد و آن را از استرس غیرضروری محافظت کند مسئله مهمی است که باید به آن توجه کنید. سعی کنید تعداد مناسبی از گوسفندان را با توجه به ظرفیت جایگاه نگهداری کنید. ازدحام جمعیت می تواند برای رفاه گله شما مضر باشد.

محل نگهداری گوسفندان در کل سال اهمیت دارد اما مسکن زمستانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا احتمالاً گوسفندان برای مدت طولانی در فاصله ای بسیار نزدیک به هم، خواهند بود. در این مکان تهویه مناسب باید وجود داشته باشد که هوای تازه و کافی را وارد محیط کند. فضای کف باید به اندازه کافی راحت باشد تا گوسفندان بتوانند بدون دردسر بخوابند و زندگی کنند.

کفپوش ها باید در حد امکان کنترل و نگهداری شوند. زهکشی مناسب در جایگاه، برای رعایت بهداشت و سلامتی گوسفند لازم است، باید محیطی خشک برای رفاه گله به طور مداوم فراهم شود. ایجاد مرزهای مناسب در مزرعه برای امنیت گله بسیار مهم است. حصارکشی باید در حد مناسبی نگه داشته شود تا گوسفندان را از گیر افتادگی احتمالی نجات دهد، به ویژه هنگامی که از حصارهای مش در اطراف حیوانات شاخ دار استفاده می شود.

بهداشت و واکسیناسیون

واکسیناسیون می تواند برای گله بسیار مفید باشند، اما مهم است که به یاد داشته باشید که همه گوسفندان واجد شرایط واکسن نیستند. فقط دام های سالم باید واکسیناسیون شوند و حتی با این وجود ، مهم است که بدانید که استفاده از یک واکسن خاص به معنای این نیست که به نفع همه گوسفندان شما باشد. بحث و گفتگوی صریح و کامل با دامپزشک در مورد خطرات و شیوه زندگی گوسفندان برای تعیین اینکه واکسیناسیون ها به شما کمک می کند یا مانع رشد گله شما می شود، لازم است.

تغذیه گوسفندان

اگر دامداران تصمیم بگیرند که عادات تغذیه گله خود را تغییر دهند، باید توجه داشته باشند که این کار، در یک دوره زمانی تدریجی انجام شود تا به گله کمک کند تا به آن عادت کند. کمک به میش ها برای افزایش وزن قبل از پرورش یا “پرواربندی” ، غالباً توانایی گله را افزایش می دهد. مواد معدنی و نمک باید تا حد امکان برای گوسفندان تهیه شود، خواه با خوراک ، سست یا مخلوط شوند. انواع مواد معدنی که به گله داده می شود باید مربوط به نیاز و نژاد خود گوسفند باشد. مکمل ها قبل از پرورش ، در اواخر بارداری و شیردهی مهم هستند. از مقدار مس موجود در خوراک آگاه باشید. سمیت مس می تواند برای گوسفندان خطرناک باشد توجه داشته باشید که گوسفندان مبتلا اغلب قبل از مرگ هیچ نشانه ای از بیماری نشان نمی دهند.